Aktualitet

Shefi i OKB-së takohet me Lavrov në Moskë:T’i japim fund luftës në Ukrainë!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:55 - 26/04/22 |
Opi Nion

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov ka mirëpritur Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres në Moskë.

Duke folur në fillim të bisedimeve me Lavrov, Guterres theksoi nevojën për të bërë gjithçka që është e mundur për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Guterres, i cili gjithashtu do të takohet me presidentin Vladimir Putin sot, thotë se dëshiron të ndihmojë në krijimin e kushteve për dialog, armëpushim dhe paqe.

Ne kemi nevojë për një armëpushim “sa më shpejt të jetë e mundur”, thotë ai.

Ai thotë gjithashtu se prioritet duhet të jetë minimizimi i vuajtjeve njerëzore në vend.

Bisedimet tani po vazhdojnë me dyer të mbyllura, raporton BBC./Opinion.al

Pas