Bota

Shefi i CIA-s: Putin nuk është në gjendje të keqe shëndetësoreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:11 - 21/07/22 |
Opi Nion

Shefi i CIA-s ka hedhur poshtë çdo spekulim që pretendon se presidenti rus, Vladimir Putin mund të jetë sëmurë.

“Nuk ka asnjë informacion se Vladimir Putin është në gjendje të keqe shëndetësore”, tha drejtori i CIA-s.

Ka pasur spekulime në rritje dhe të pakonfirmuara mediatike se Putini, i cili mbush 70-vjeç këtë vit, mund të vuante nga sëmundje të rënda, ndoshta dhe kanceri.

Por, William Burns u shpreh se nuk kishte prova për ta vërtetuar këtë, duke bërë shaka se ai dukej “shumë i shëndetshëm”.

“Ka shumë thashetheme për shëndetin e Presidentit Putin dhe me sa mund të themi është se ai është plotësisht shumë i shëndetshëm”, tha Burns në Forumin e Sigurisë Aspen në Kolorado.

Ndër të tjera, ai shtoi se ky nuk ishte një gjykim zyrtar i inteligjencës.

William Burns, i cili shërbeu si ambasador në Moskë tha se kishte vëzhguar liderin rus për më shumë se dy dekada.

“Putin është një besimtar i madh në kontrollin, frikësimin dhe barazimin, dhe këto tipare janë ngurtësuar gjatë dekadës së fundit pasi rrethi i tij i këshilltarëve është tkurrur”, tha shefi i CIA-s.

“Ai është i bindur se fati i tij si udhëheqës i Rusisë është ta rivendosë Rusinë si fuqi të madhe. Ai beson se çelësi për ta bërë këtë është të rikrijojë një sferë ndikimi në fqinjësinë e Rusisë dhe ai nuk mund ta bëjë këtë pa kontrolluar Ukrainën”.

Komentet e tij erdhën pasi SHBA njoftoi se do t’i siguronte Ukrainës më shumë armë me rreze të gjatë. Ndërkohë, më herët Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se fokusi ushtarak i Rusisë në Ukrainë nuk ishte më “vetëm” lindja, ndërsa la të kuptohej se strategjia e Moskës kishte ndryshuar pasi Perëndimi furnizoi Ukrainën me armë të tilla./Opinion.al

Pas