Bota

SHBA/Sërish protesta, afro-amerikani paralizohet pasi u qëllua nga policia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:51 - 26/08/20 |
el ida

Rrugët në Kenosha të Wisconsin u mbushën përsëri me protestues, të cilët kërkojnë drejtësi për Jacob Blake.

Ai ndodhet në spital pasi u qëllua nga policia në një distancë të afërt, përballë 3 fëmijëve të tij. Blake, i cili iu nënshtrua një operacioni së fundmi, është pjesërisht i paralizuar dhe familjarët pranojnë se kjo mund të jetë gjendja e tij për gjithë jetën.

“Do të duhet një mrekulli për Jacob që të ecë sërish. Ai është qëlluar të paktën 7 herë.”, tha Ben Crumb, avokat i familjes.

Teksa miqtë dhe familjarët shpresojnë që ai të ecë, ata bëjnë thirrje për protesta paqësore.

“Nëse Jaceob do ta dinte se kjo do të shkonte kaq larg me dhunë e shkatërrim, do të ishte shumë i pakënaqur”, tha Julia Jackson, mamaja e Jacob Blake.

Dëme të shumta, përfshirë automjete të djegura, zjarre, grafiti dhe dyqane të thyera shikohen kudo në Wisconsin dhe kudo tjetër që prej së shtunës./Opinion.al

Pas