Bota

Përmbytjet në Pakistan, humbin jetën 90 persona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:41 - 26/08/20 |
Opi Nion

90 persona kanë humbur jetën për shkak të përmbytjeve në Pakistan. Përmbytjet erdhën pas reshjeve të shumta që kanë përfshirë vendin përgjatë tri ditëve.

Rrugët dhe shtëpitë u përmbytën të martën nga ujërat e zeza, ku sistemet e kullimit dhe kanalizimeve janë të vjetruara. Shumë njerëz mbetën të izoluar, të paaftë për të lënë shtëpitë ose zyrat e tyre pasi uji i shiut kishte bllokuar rrugët.

Shirat pritet të vazhdojnë edhe këtë javë në disa rajone të Pakistanit, në të cilat, kryeministri Imran Khan, në fillim të këtij muaji, dërgoi trupa për të ndihmuar autoritetet lokale në pompimin e ujërave të shiut, sidomos në zonat e përmbytura të banuara.

Çdo vit, shumë qytete në Pakistan luftojnë me përmbytjet vjetore shkaktuar nga reshjet e dendura që zgjasin nga korriku deri në shtator.

Pas