Bota

Rastet e ri-infektimit me Covid-19, reagon OBSH


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:41 - 26/08/20 |
el ida

Mundësitë që njerëzit të riinfektohen me Covid-19 janë shumë të pakta. Pohimi vjen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, pas raportimeve se një person në Hong Kong ka kaluar koronavirusin e ri për herë të dytë në një interval kohor të 4 muajve.

Zëdhënësja e agjencisë shëndetësore të Kombeve të Bashkuara, Margaret Harris, vuri në dukje se rasti në fjalë ishte specifik.

Sipas universitetit të Hong Kongut, shkencëtarët që konfirmuan këtë zhvillim, zbuluan se gjurmët e virusit tek personi i infektuar ishin ndryshe nga ato të 4 muajve më parë.

“Është e rëndësishme të theksojmë se numrat janë shumë të ulët. Ky është një rast i dokumentuar në 23 milionë të prekur dhe me shumë mundësi do të shohim dhe raste të tjera të dokumentuara. Por duket se nuk është një zhvillim i vazhdueshëm, pasi ne do të shikonim dhe shumë raste të tjera”, deklaroi Margaret Harris, zëdhënësja e OBSH-së, duke folur për gazetarët në Gjenevë./Opinion.al

Pas