Bota

SHBA miratoi 1,1 miliardë dollarë për armë në Tajvan, reagon Kina: Do përgjigjemiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:21 - 03/09/22 |
Opi Nion

Siç u njoftua ditët e fundit, administrata Biden ka miratuar shitjen e armëve në Tajvan për 1.1 miliardë dollarë.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i Kinës, e cila përmes zëdhënësit të ambasadës së saj në Uashington ka kërcënuar Shtetet e Bashkuara me “kundërmasa” nëse nuk heqin dorë nga nisma.

Paketa e miratuar e asgjësimeve, njoftoi Departamenti Amerikan i Shtetit, përfshin 60 raketa anti-anije Agm-84L Harpoon Block II për 355 milionë dhe 100 raketa ajër-ajër Aim-9X Block II Sideëinder për 85.6 milionë, përveç 655.4 milionë. për zgjatjen e një kontrate për vëzhgimin me radar./Opinion.al

 

Pas