Bota

SHBA/ Mbi tre milionë të infektuar me koronavirus


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:45 - 08/07/20 |
Opi Nion

Ka shkuar mbi tre milionë numri i të infektuarve me koronavirus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës,. Këto të dhëna janë publikuar nga  Universitetit John Hopkins, i cili ka ndjekur situatën e pandemisë që prej fillimit në SHBA.

Numri i viktimave ka arritur në më shumë se 131,000. Koronavirusi, që shkakton sëmundjen COVID-19, ka prekur mbi 11 milionë njerëz në gjithë botën.

Prej tyre, mbi 544,000 kanë vdekur, ndërsa mbi 6.4 milionë janë shëruar. Rastet e para u paraqitën në Kinë, në dhjetor të vitit të kaluar. Shumë shpejt virusi u përhap në tërë botën.

Shtetet e Bashkuara janë vendi me numrin më të lartë të të infektuarve. Presidenti amerikan, Donald Trump, ka filluar zyrtarisht procedurat e tërheqjes së SHBA-së nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Shtetet e Bashkuara janë kontribuesi më i madh financiar i OBSH-së, e cila udhëheq luftën kundër sëmundjeve globale, përfshirë pandeminë e koronavirusit.

Trump ka thënë se OBSH-ja, agjenci e Kombeve të Bashkuara, ka dështuar t’i bëjë reformat “e kërkuara dhe shumë të nevojshme”, pas shqetësimeve të SHBA-së për mënyrën se si e ka trajtuar pandeminë e koronavirusit.

Trump e ka akuzuar OBSH-në për bashkëpunim me Kinën në fshehjen e të dhënave për koronavirusin. OBSH-ja i ka hedhur poshtë akuzat.

Pas