Te Fundit

FBI në Tiranë, Lu: Do ju ndihmojmë për gjyqësorin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:30 - 16/09/15 |
b.f

TIRANË-Prania e Donald Lu dhe Massimo Gaiani-t në panelin ‘Antidroga, një histori suksesi’ ishte një mbështetje e fortë për Qeverinë shqiptare. Ambasadori amerikan u artikua qartë kur tha: “Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë në krah të Shqipërisë për luftën kundër drogës, krimit dhe korrupsionit”

Pjesa nga fjalimi i Donald Lu:

Si rezultat i përpjekjeve ne besojmë se kultivimi i kanabsit është ulur shumë. SHBA mbështesin fuqimisht luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Sapo kemi caktuar një prokuror federal të SHBA që të punojë me njësinë antikorrupsion të Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Një agjent i FBI do të vijë javën e ardhshme për të punuar me policinë e shtetit shqiptar. Ekspertet tanë po mbështesin rihartimin e ligji për Byronë e Hetimit dhe reformimin e gjyqësorit. Si mazhoranca edhe opozita e kanë kritikuar njëra-tjetërën për lidhje me krimin. Më lejoni të them se të dyja palët e bashkëndajnë këtë problem. Lufta kundër krimit dhe korrupsionit duhet të ngrihet mbi sherret e partive politike. Shqipëria ka nevojë që të gjithë udhëheqësit e saj të punojnë sebashku për të luftuar kriminelët trafikuesit e narkotikëve dhe zyrtarët e korruptuar. Shqipëria mund të mbështetet nga SHBA në këtë luftë historike.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas