Bota

SHBA: Çmimet e naftës mund të rriten në dimër  Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:37 - 11/09/22 |
Opi Nion

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha këtë të dielë se amerikanët mund të përjetojnë një rritje të çmimeve të gazit në dimër, kur Bashkimi Evropian do të reduktojë ndjeshëm blerjen e naftës ruse.

Yellen shtoi se po shqyrtohet një propozim i vendeve perëndimore për vendosjen e një çmimi tavan për eksportet e naftës së Rusisë për të mbajtur nën kontroll çmimet .

“Është një rrezik dhe ne po punojmë për vendosjen e çmimit tavan për t’u përpjekur për të trajtuar situatën,” tha Yellen për CNN.

Rritja e çmimit mund të shkaktohet nga ndërprerja e blerjes së naftës ruse nga Bashkimi Evropian dhe ndalimi i sherbimeve që lejojnë Rusinë që të trasnportojë naftë me anije çiesternë, tha Yellen.

Plani i çmimit tavan, për të cilin kanë rënë dakord vendet e pasura të G7, kërkon që vendet pjesëmarrëse të ndalojë dhënien e sigurimeve, financimet, navigimin dhe shërbime të tjera për transportet e naftës me çmim mbi atë që do të përcaktohet nga vendet e G7 për naftën e papërpunuar dhe nënproduktet e saj.

Yellen tha se kufiri i çmimit synon të ulë të ardhurat që Rusia mund të përdorë për të zhvilluar luftë në Ukrainë, duke ruajtur furnizimet ruse të naftës për të mbajtur çmimet globale të ulëta./Opinion.al

Pas