Aktualitet

SHBA 2.2 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për 19 shtete, përfshihet dhe ShqipëriaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:28 - 09/09/22 |
Opi Nion

Sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken, ka njoftuar në një takim të jashtëzakonshëm të NATO se SHBA do të mbështesë aleatët dhe partnerët me një paketë financimi ushtarak prej 2.2 miliardë dollarësh.

Në paketë do të përfshihen aleatët: Shqipëria, Bullgaria, Kroacia, Çekia, Estonia, Greqia, Letonia , Lituania, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Polonia, Rumania, Sllovakia, Sllovenia dhe partnerët: Bosnje-Hercegovina, Gjeorgjia, Kosova, Moldavia dhe Ukraina.

Sakaq, në një reagim në “Twitter”, ambasadorja amerikane në Tiranë  Yuri Kim thotë se SHBA do të bëjë atë që është e nevojshme për të mbrojtur aleatët.

Pas