-U tha në Opinion

Shahini: Do ta mbyllim këtë vit akademik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:38 - 31/03/20 |
Opi Nion

Ministrja e Arsimit Besa Shahini ka shpjeguar në një lidhje në emisionin “Opinion” se çfarë do të ndodhë me përfundimin e vitit shkollor, veçanërisht për maturantët.

E pyetur nga gazetari Blendi Fevziu, nëse Ministria e Arsimit parashikon që nxënësit të kthehen në shkolla në Prill, Shahini u shpreh:

“Unë shpresoj që do kthehemi në shkolla para se të bëjmë provimet kombëtare dhe ta mbyllim këtë vit akademik. Kemi parë dhe modelet e vendeve të tjera, Gjermania dhe Franca nuk i ka anuluar provimet kombëtare. Anglia dhe SHBA  ka bërë anulimin e provimeve kombëtare sepse atje i mbyllin më herët provimet, në fund të Prillit. Ne do shohim si do jetë situata nga javë në javë dhe në momentin që Task forca vendos, që është e sigurt të kthehemi ne do të kthehemi aty ku e kemi lënë, të vijojmë aq sa është e mundur përmbajtjen aty ku kemi ngelur dhe ta mbyllim këtë vit shkollor. E rëndësishme është që ky vit do të përfundojë, në një mënyrë ose në një tjetër, sepse nuk duam të penalizojmë nxënësit ose studentët tanë duke e përsëritur edhe një herë vitin. Por natyrisht nëse kjo nuk është e mundur ne do marrim masat që ta mbyllim vitin”./Opinion.al

Pas