Bota

Scholz: Armët gjermane po bëjnë ndryshimin në luftën në UkrainëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:44 - 12/09/22 |
Opi Nion

Kancelari gjerman Olaf Scholz gjatë një konference të përbashkët shtypi me kryeministrin izraelit Yair Lapid këtë të hënë në Berlin tha se Gjermania furnizoi me armë efikase Ukrainën. Sipas tij, këto armë po bëjnë ndryshimin në betejën aktuale me Ukrainën lindore.

“Ajo që ne kemi dhënë, tanku kundërajror Gepard, Howitzer 2000 vetëlëvizës, raketahedhës i shumëfishtë MARS, janë armët që në fakt po kontribuojnë në ndryshimin e rezultateve në betejën lindore, siç po e shohim për momentin”, tha Scholz.

Po ashtu, Scholz tha se Gjermania është zotuar të dorëzojë sistemin e mbrojtjes ajrore Iris-T në Ukrainë dhe se vendi kishte vendosur të porosiste më shumë nga këto sisteme./Opinion.al

Pas