Bota

Samiti i G7, presidenti Biden kërkon ndalimin e arit nga RusiaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:22 - 26/06/22 |
Opi Nion

Britania e Madhe, SHBA, Kanadaja dhe Japonia do të ndalojnë importet e arit rus në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë.

Presidenti i SHBA Biden sugjeroi që vendet e tjera të G7 – Gjermania, Franca dhe Italia – t’i bashkohen gjithashtu ndalimit.

“Së bashku, G7 do të njoftojë se ne do të ndalojmë importin e arit rus, një eksport i madh që mbledh dhjetëra miliarda dollarë për Rusinë,” tha ai në një postim në Twitter.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar tha se masa do të “godasë në zemër të makinës luftarake të Putinit”

Ky sanksion vjen teksa grupi G7 i kombeve më të pasura në botë takohet në Gjermani.

Eksportet e arit ishin me vlerë 12.6 miliardë paund (15.4 miliardë dollarë) drejt Rusisë në vitin 2021, dhe Britania e Madhe thotë se rëndësia e tyre është rritur që nga pushtimi pasi oligarkët nxitojnë të blejnë shufra ari ose argjendi për të shmangur sanksionet.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, vendet perëndimore kanë vendosur një sërë sanksionesh që synojnë individë të pasur, banka, biznese dhe ndërmarrje shtetërore.

SHBA, Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe vende të tjera kanë sanksionuar më shumë se 1000 individë dhe biznese ruse deri më tani.

Pas