Aktualitet

Samiti i BE për Ballkanin Perëndimor/ Varhelyi:Të nisin bisedimet me Shqipërinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:34 - 06/10/21 |
Opi Nion

Eurokomisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, është shprehur në samit se ka ardhur koha që Bashkimi Europian të marrë përgjegjësi për veprimet e veta dhe të mbajë premtimet që ka bërë ndaj Ballkanit Perëndimor.

Liderët tanë jo vetëm do të konfirmojnë, por do ta bëjnë edhe shumë të qartë, që jemi të përkushtuar për integrim të plotë dhe anëtarësim të Ballkanit Perëndimor brenda Bashkimit Europian. Prandaj do të duhet të marrim përgjegjësitë tona, dhe vendimet e duhura, që çojnë në këtë drejtim. Pra duhet të zhvillojmë Konferencën e Parë Ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, të hapim kapitujt me Serbinë, të përshpejtojmë procesin e shpalljes së Bosnje-Hercegovinës vend kandidat, dhe të miratojmë liberalizimin e vizave për Kosovën”- tha Varhelyi për gazetarët në Samitin e BE për Ballkanin Perëndimor në Slloveni.

Prezent në këtë samit janë present kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, mes tyre dhe Kryeministri Edi Rama./Opinion.al

Pas