Aktualitet

Samiti i Ballkanit të Hapur në Ohër, axhenda e kryeministrit Edi RamaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 07/06/22 |
Opi Nion

Ditën e sotme dhe nesër do të mbahet samiti i nismës “Ballkani i Hapur” në Ohër.

Në këtë takim do të jenë të pranishëm kryeministri Edi Rama, Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski.

Ndërkohë është zbardhur axhenda e takimeve e kryeministrit Edi Rama.

Ditën e sotme në orën 18:30 tre liderët dhe delegacionet do të zhvillojnë një darkë pune. Ndërkohë që ditën e nesërme në orën 10:00 do të hapet samiti i Ballkanit të Hapur. Në orën 13 :30 do të mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve ndërsa në 13:35 do të mbajnë një konferencë për shtyp  tre liderët, Rama, Vuçiç dhe Kovaçevski.

 E martë, 7 qershor

17.45 – Mbërritja në Ohër

18.30 – Darkë pune mes liderëve dhe delegacioneve

 E mërkurë 8 qershor 

10.00 – Hapja e samitit “OpenBalkan” (Vendi: salla Biljana, hotel Metropol)

10.45 – Seanca e parë plenare: Turizmi (Vendi: Salla Biljana)

11.15 – Seancë koordinuese e liderëve me komunitetin ndërkombëtar. 

12.15 – Seanca e dytë plenare: Kultura (Vendi: Salla Biljana)

12.30 – Mundësi për takime bilaterale të liderëve

 13.30 – Ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve

13.35 – Konferencë për shtyp e tre liderëve

 14.45 – Vizitë në manastirin e Shën Naumit

 15.05 – Eksplorim i burimeve të liqenit të Ohrit me varkë

 15.35 – Dhënia e çmimit të lidershipit rajonal për nismën e Ballkanit të Hapur për Kryeministrin
Kovaçevski, Presidentin Vuçiç, Kryeministrin Rama dhe ish-Kryeministrin Zaev nga Kryetari i Dhomës Ekonomike të Maqedonisë së Veriut, z.BrankoAzeski, në 100 vjetorin e dhomës së tyre

 18.15 – Kthimi për Tiranë

 

 

Pas