Aktualitet

Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë, Xhaçka: Flet për ndryshime madhore gjeopolitike të BE-sëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:36 - 29/11/22 |
Opi Nion

Ministrja për Evropën dhe Punët e jashtme, Olta Xhaçka komentoi nga Bukureshti samitin ,BE-Ballkani Perëndimor që mbahet në Tiranë më datë 6 dhjetor.

Ministrja Xhaçka është shprehur se mbajtja e samitit në Tiranë flet për ndryshime madhore gjeopolitike të BE-së.

Ndër të tjera Xhaçka ka thënë se pritshmëritë për samitin janë të dyfishta.

Sipas saj, së pari, riafirmimi i një angazhimi të plotë për perspektivën e anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor në BE dhe së dyti, forcimi i bashkëpunimit midis dy rajoneve në fusha si siguria dhe politika e jashtme.

Më tej, ministrja shtoi se samiti është një mundësi e mirë për t’iu treguar udhëheqësve të vendeve pjesëmarrëse mikpritjen shqiptare në mënyrën e duhur.

“Fakti që Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë, në rajonin e Ballkanit Perëndimor, flet për një sërë ndryshimesh madhore në kuptimin gjeopolitik të BE-së drejt një imperativi për një vëmendje të qëndrueshme gjeostrategjike të BE-së për rajonin e Ballkanit Perëndimor, alias Evropën Juglindore, veçanërisht në kontekstin e shumëfishtë të sigurisë që ka krijuar lufta e Rusisë kundër Ukrainës”.

“Unë do të thoja se pritshmëritë për samitin janë të dyfishta: së pari riafirmimi i një angazhimi të plotë dhe të qartë për perspektivën e anëtarësimit në Bashkimin Evropian për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe përshpejtimi i hapave pozitivë në të gjitha proceset përkatëse integruese evropiane të vendeve të rajonit, veçanërisht pas Konferencave të para Ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në korrik 2022. Së dyti, Samiti duhet të shërbejë si një mundësi ku bollëku i një morie angazhimesh midis dy rajoneve vjen në fuqi, nga siguria tek çështjet e politikës së jashtme, tek sundimi i ligjit, tregu i brendshëm dhe bashkëpunimi në sektore të veçanta si: energjia, transporti, punët e brendshme, dixhitalizimi etj.

Një angazhim më i thellë, hap pas hapi, në të gjithë këta sektorë, do të krijojë standardet e dëshirueshme që Ballkani Perëndimor të jetë në gjendje të përfitojë nga mënyra e përshpejtuar e integrimit sektorial përpara se të bëhen anëtarë të plotë të BE-së. E fundit, por jo më pak e rëndësishme; do të jetë një mundësi e mirë për t’u treguar udhëheqësve të vendeve pjesëmarrëse mikpritjen shqiptare në mënyrën e duhur!”

Pas