Bota

Rusia shpalli aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës/Von der Leyen: S’do ndryshojë asgjëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:43 - 30/09/22 |
Opi Nion

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka reaguar pas nënshkrimit të marrëveshjes për aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin.

Në postimin e saj në “Twitter”, Von der Leyen tha se nuk do të ndryshojë asgjë dhe se të gjitha territoret e pushtuara ilegalisht nga Rusia janë tokë ukrainase dhe se do të jenë gjithmonë pjesë e saj.

“Aneksimi i paligjshëm i shpallur nga Putin nuk do të ndryshojë asgjë. Të gjitha territoret e pushtuara ilegalisht nga pushtuesit rusë janë tokë ukrainase dhe do të jenë gjithmonë pjesë e këtij kombi sovran”, tha Ursula von der Leyen./Opinion.al

Pas