Bota

Rusia shpall non grata dhe dëbon nga vendi diplomatët grekëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:20 - 27/06/22 |
Opi Nion

Rusia ka dëbuar edhe tetë diplomatë grekë dhe u ka dhënë atyre afat tetë ditë që të largohen nga vendi, tha sot Ministria e Jashtme ruse.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se i kishte shpallur diplomatët “personae non grata” dhe thirri ambasadorin grek për t’i komunikuar vendimin.

Ministria tha se kishte notë proteste kundër një vendimi grek për të shpallur një grup diplomatësh rusë “persona non grata”.

Muajin e kaluar, një burim i tha Reuters se Berlini synonte të dorëzonte rreth 100 Marder IFV të vjetra në pronësi të prodhuesit të armëve Rheinmetall në Greqi, e cila është anëtare e NATO-s dhe BE-së.

Ndërsa Athina, në këmbim, do të furnizonte Ukrainën me BMP IFV të stilit sovjetik, tha burimi./Opinion.al

Pas