Bota

Rusia shënon fitoren e parë, pushton qytetin kyç të Ukrainës jugore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:20 - 03/03/22 |
Opi Nion

Forcat ruse kanë marrë kontrollin e një qyteti port kyç në Ukrainën jugore.

Kherson është qyteti i parë i madh që u pushtua nga Rusia, pas luftimeve të ashpra, që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës një javë më parë.

Kryebashkiaku i saj, Igor Kolykhaev, tha se trupat ruse kishin hyrë me forcë në ndërtesën e këshillit të qytetit dhe kishin vendosur shtetrrethim për banorët.

Disa qytete janë nën bombardime intensive,  ndërsa e mërkura shënon një nga ditët më shkatërruese të luftimeve.

Një hetim mbi krimet e mundshme të luftës dhe krimet kundër njerëzimit të kryera në Ukrainë nga Rusia është nisur nga Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) në Hagë.

Rusia ka pranuar për herë të parë humbje të mëdha ushtarake gjatë sulmit të saj në Ukrainë, me 498 trupa të vrarë dhe 1,597 të tjerë të plagosur. Ndërsa Ukraina thotë se humbjet e Rusisë shkojnë në mijëra./Opinion.al

Pas