Bota

Rusia njofton një raund tjetër bisedimesh me Ukrainën, të hënën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:01 - 13/03/22 |
Opi Nion

“Bisedimet midis Moskës dhe Kievit do të zhvillohen të hënën,” tha për RIA Novosti zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peshkov, pa specifikuar nëse ishte një takim i dy delegacioneve apo një negociatë e nivelit të lartë.

Leonid Slutsky, një anëtar i delegacionit rus në bisedimet Ukrainë-Rusi, tha më herët se “progres i rëndësishëm” ishte bërë në negociatat me delegacionin ukrainas që nga fillimi i bisedimeve.

“Nëse krahasojmë pozicionet e Rusisë dhe Ukrainës në negociatat në fillim dhe tani, ne mund të shohim përparim të rëndësishëm. “Unë pres që të bëhet përparim në një pozicion të vetëm të të dy delegacioneve dhe në një dokument që do të nënshkruhet,” tha Slutsky. .

Takimi i fundit mes dy palëve u zhvillua të enjten në Antalia të Turqisë, në nivel të ministrave të jashtëm ukrainas-rus. Pritshmëritë për takimin e Dmitry Kuleba me Sergei Lavrov ishin shumë të ulëta që në fillim, pasi ishte takimi i parë i nivelit të lartë pas pushtimit rus të Ukrainës. Dy ministrat e jashtëm “ranë dakord” që hendeku midis Moskës dhe Kievit mbetet i kapërcyer, por e lanë të hapur dritaren e negociatave edhe për një takim në nivel liderësh.

Moska ka shtuar sulmet e saj në territorin ukrainas që nga e enjtja dhe mban forca të forta në periferi të Kievit, me presidentin ukrainas duke paralajmëruar një “betejë deri në vdekje” për kryeqytetin.

Më herët gjatë ditës, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peshkov tha për Interfax se ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşololulu kishte thënë në bisedat telefonike me kryeministrin Rexhep Tajip Erdo se ai nuk ishte kundër marrëveshjes.

“Ne kemi thënë shumë herë se askush nuk e përjashton mundësinë e takimit të Vladimir Putin me Presidentin Zelensky. “Por ne duhet të kuptojmë se cili do të jetë rezultati i këtij takimi dhe çfarë do të diskutohet në të,” tha Peshkov kur u pyet nëse Pala ruse ishte vërtet e gatshme për një takim të tillë.

Sipas Peshkov, gjatë bisedimeve të vazhdueshme me delegacionin rus të kryesuar nga Vladimir Medinsky, janë diskutuar veçanërisht kushtet në të cilat mund të zhvillohet takimi Putin-Zelensky, por është shumë herët për të folur për rezultatet.

“Për këtë qëllim, delegacionet, të kryesuar nga Medinski, janë duke punuar. “Është ende herët për të folur për rezultatet,” tha Peshkov.

Nga ana e tij, kreu i delegacionit ukrainas në bisedimet e paqes, Mikhail Pontoliak, tha se “një takim mes presidentëve të Ukrainës dhe Rusisë mund të zhvillohet në një të ardhme të parashikueshme, ku pala ukrainase do të bëjë gjithçka që të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur”.

“Unë nuk mendoj se do të jetë shumë vonë. “Do të duhet pak kohë, por ne do të përpiqemi ta bëjmë sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Pontoliak.

“Ukraina vazhdon të kërkojë një vend për të zhvilluar bisedime në nivel liderësh për garancitë e sigurisë dhe për të hartuar një paketë marrëveshjesh që do të marrë parasysh vetëm pozicionet e rëndësishme për Ukrainën,” tha ai.

“Pasi të përpunohen, të bien dakord paraprakisht, atëherë presidentët do të jenë në gjendje të takohen dhe të përpunojnë dispozitat përfundimtare të traktatit të paqes”, tha diplomati ukrainas.

Përmes Twitter, Pontoliak shkroi se Rusia po dëgjon me vëmendje propozimet e Ukrainës.

“Kërkesat tona janë fundi i luftës dhe tërheqja e trupave (ruse). “Unë shoh mirëkuptim dhe ka dialog,” tha ai./Opinion.al

 

Pas