Bota

Rusia fillon ofensivën në Ukrainë, Biden dhe aleatët në video-telefonatë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:08 - 19/04/22 |
Opi Nion

Presidenti i SHBA Joe Biden ka mbajtur një video-telefonatë me aleatët e SHBA-së ndërsa ofensiva ruse në Ukrainë lindore filloi.

Qëllimi i thirrjes ishte të diskutohej “mbështetja e vazhdueshme për Ukrainën dhe përpjekjet për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse”, tha Shtëpia e Bardhë.

Uashingtoni e sheh ofensivën e Moskës si një “prelud” për operacione më të mëdha dhe të pritshme në lindje, tha një zyrtar i lartë amerikan për agjencinë e lajmeve Reuters.

Në telefonatë ishin kryeministri kanadez Justin Trudeau, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz, sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg dhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, si dhe liderët e Polonisë, Japonisë dhe Italia.

Pas