Bota

Zyrtari europian paralajmëron: Mariupol mund të bjerë brenda disa ditësh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:25 - 19/04/22 |
Opi Nion

Qyteti i sulmuar ukrainas i Mariupol mund të bjerë plotësisht në duart e forcave ruse brenda disa ditësh, ka thënë një zyrtar evropian për Reuters.

Zyrtari, i cili kërkoi të mos i përmendet emri, tha se ata besojnë se Rusia shpreson ta shpallë qytetin “të çliruar” deri më 9 maj, datë kur Rusia shënon humbjen e Gjermanisë naziste në 1945.

“Ne presim një shkatërrim të plotë të qytetit dhe shumë viktima civile në Mariupol,”-shtuan ata.

Zyrtari shtoi se ata kanë frikë se numri i të vdekurve mund të jetë më i keq se Bucha, ku trupat ruse janë akuzuar për vrasjen e qindra civilëve. Rusia i mohon pretendimet.

Për më tepër, zyrtari tha se ata besonin se objektivi afatmesëm i Rusisë ishte të kontrollonte Luhanskun dhe Donetsk dhe të siguronte një korridor tokësor me Krimenë, të cilin Rusia e pushtoi në vitin 2014.

Një operacion i tillë ka të ngjarë të marrë nga katër deri në gjashtë muaj për të përfunduar, pas së cilës konflikti mund të rezultojë në një ngërç, shtoi zyrtari.

Pas