Bota

Rusia do të vendosi armëpushim rreth fabrikës së çelikut në Mariupol


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:14 - 19/04/22 |
Opi Nion

Një armëpushim do të mbahet në zonën përreth punimeve të çelikut dhe hekurit Azovstal në qytetin jugor të Mariupol të mërkurën, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve RIA.

Agjencia citoi ministrinë ruse të mbrojtjes të konfirmonte masën.

Zona është bërë një fushë beteje kyçe në Ukrainën jugore dhe kuptohet se pjesa tjetër e forcave mbrojtëse të qytetit po qëndrojnë atje.

Raportet thonë se 1000 civilë janë gjithashtu të pranishëm, megjithëse media shtetërore ruse pretendoi në orët e fundit se rreth 120 ishin arratisur përmes korridoreve humanitare të martën.

Pas