Bota

A do të shkojë në Ukrainë? Ja si përgjigjet Biden


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:22 - 19/04/22 |
Opi Nion

Presidenti i SHBA Joe Biden u tha gazetarëve në Portsmouth, New Hampshire, të martën se nuk është i sigurt nëse do të udhëtojë në Ukrainë.

“Përgjigja është, nuk e di,” u tha Biden gazetarëve pas komenteve të tij mbi infrastrukturën, duke shtuar më vonë, “Kam qenë në Ukrainë shumë herë, thjesht nuk kam qenë atje kohët e fundit”.

“Më shumë se çdo tjetër – unë jam i vetmi që kam folur me Radën dy herë,” tha ai, duke iu referuar parlamentit të Ukrainës.

Më parë, Shtëpia e Bardhë ka thënë se nuk ka plane që Presidenti të udhëtojë në Ukrainë, por shtoi se nëse do të kishte, ata nuk kishin gjasa të parashikonin një udhëtim për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

“Nëse dikush do të shkonte,” u tha Psaki gazetarëve të hënën, “ne nuk do të përshkruanim nga këtu apo askund nga qeveria, kush, nëse dhe kur, për arsye sigurie, kështu që ne nuk do të kishim asnjë detaj për të parë pa marrë parasysh.”

Të enjten e kaluar, Biden tha se ai ishte ende duke punuar me ekipin e tij për të përcaktuar nëse ai duhet të dërgojë një anëtar të lartë të administratës së tij në Ukrainë, një shfaqje potencialisht dramatike e mbështetjes për kombin pasi ai sulmohet nga Rusia.

Që kur forcat ruse u tërhoqën nga rajoni përreth Kievit, një numër liderësh perëndimorë kanë shkuar në kryeqytetin ukrainas për të demonstruar mbështetje.

Kujtojmë se kryeministri britanik Boris Johnson bëri një vizitë të papritur në Kiev në fillim të këtij muaji.

Pas