-Teknologji

Rrjeti 5G, çfarë vendosi qeveria britanike për Huawein


               Publikuar në : 13:25 - 28/01/20 |
el ida

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka vendosur të lejojë Huawein që të jetë në rrjetet e saj 5G, por i ka vendosur disa kufizime.

Ndërmarrja kineze do të ndalohet të furnizojë pajisje për “pjesë të ndjeshme” të rrjetit dhe do të përjashtohet nga zonat afër bazave ushtarake dhe vendeve bërthamore.

Kryeministri britanik është përballur me presion nga SHBA dhe disa deputetë konservatorë për të bllokuar gjigantin e teknologjisë kineze për shkak të sigurisë kombëtare.

Por Pekini e kishte paralajmëruar Mbretërinë e Bashkuar se nëse kompania e tyre do të bojkotohej plotësisht, do të kishte pasoja “thelbësore” ndaj planeve të tjera të tregtisë dhe investimeve mes dy vendeve.

Sakaq, ky vendimi është përshkruar si një provat më të madhe të strategjisë së Johnson pas Brexit deri më sot.

Nga ana e saj Huawei ka mohuar gjithmonë përfshirjen në “çdo aktivitet spiunimi”, teksa ka shtuar se nuk do të ndihmojë asnjëherë qeverinë kineze të sulmojë një prej klientëve të saj./Opinion.al

Pas