Aktualitet

Rritja e çmimeve /Sejko: Inflacioni 7.4% në qershor, kulmon në muajt në vijimBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:21 - 03/08/22 |
Opi Nion

Duket se parashikimet ekonomike dhe situtata me çmimet nuk do jenë optimiste edhe për muajt në vazhdim.

Në një dalje  për mediat Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, tha se inflacioni pritet të kulmojë në gjysmën e dytë të vitit ku jemi, ndërsa referoi se përgjatë gjysmës së parë të vitit, ai shënoi pikun në muajin qershor.

“Inflacioni kulmoi 7.4% në muajin qershor. Rritja e inflacionit pasqyron artikujt ushqimorë, çmimet e naftës dhe transportit”, tha Sejko, duke pohuar se inflacioni pritet të shënojë sërish rritje në muajt në vijim./Opinion.al

 

 

 

Pas