Aktualitet

Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e prokurorit Bledar BejkoBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:04 - 03/08/22 |
Opi Nion

Komisioneri Publik, ka ankimuar pranë Gjykatës Kushtetuese, vendimin e dhënë më 26 maj të 2022 të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që rikonfirmoi në detyrë Bledar Bejko, prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor, Durrës.

Sipas Komisionerit Publik, pas shqyrtimit të këtij vendimi janë konstatuar rrethana ligjore dhe fakte që e bëjnë të cenueshëm vendimin në tërësinë e tij.

Komisioneri Publik kërkon që shkaqet e ankimit të merren në shqyrtim nga ana e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit dhe, në përfundim të shqyrtimit të çështjes në seancë publike, të vendosë ndryshimin e vendimit të datës 26 maj  të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe shkarkimin nga detyra të prokurorit Bledar Bejko./Opinion.al

 

Pas