Rajoni

Nënshkroi me Kishën Ortodokse Serbe,opozita dorëzon mocion për qeverinë e AbazoviçitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:02 - 03/08/22 |
Opi Nion

Kryetari i klubit të përfaqësuesve të Partisë Demokratike të Socialistëve, Danijel Zhivkoviç, bëri me dije se ditën e sotme kanë depozituar në parlamentin e Malit të Zi kërkesën për votëbesimin e kryeministrit Dritan Abazoviç.

Partia Demokratike e Socialistëve njoftoi më herët gjatë ditës së sotme se do të nisë një iniciativë për votim mosbesimi ndaj Qeverisë së Malit të Zi, pas nënshkrimit të Marrëveshjes Themelore ndërmjet Qeverisë dhe Kishës Ortodokse Serbe.

Në konferencë, përveç përfaqësuesve të asaj partie, është e pranishme edhe deputetja e Partisë Socialdemokrate Draginja Vuksanoviç Stankoviç. Zhivkoviç tha se nuk kundërshton faktin se çështja e Marrëveshjes Themelore duhet të zgjidhet, por sipas saj kryeministri ka bërë sjellje që nuk mund t’i besohet.

“Veprimet e sotme të Qeverisë dhe Abazoviçit nuk mund të kenë mbështetjen tonë, prandaj ne e kemi shpallur qëndrimin tonë për nënshkrimin e një kontrate të tillë me Kishën Ortodokse Serbe”, ka thënë Zhivkoviç.

Ai tha se mocionin e kanë nënshkruar SDP, Mehmed Zenka, Partia Liberale dhe Socialdemokratët, ndërsa partitë e tjera do të vendosin për organet e partisë.

Duke iu përgjigjur pyetjes se a do të flasë për përkrahje me demokratët, Zhivkoviç tha se do të bisedojë me të gjithë në ditët në vijim.

“Vendimi i takon organeve partiake të atyre partive politike, por besoj se do të ishte një mrekulli e vërtetë nëse ato subjekte politike që vendosën të gjendeshin në opozitë me një qeveri si kjo, e cila në 100 ditët e punës së saj nuk e bëri. Përmbushi atë që ishte qëllimi i saj thelbësor, integrimi evropian dhe agjenda evropiane, rreth të cilave mendoj se të gjithë kemi një konsensus dhe interes të përbashkët për të mos votuar për mosbesimin e Qeverisë së 43-të”, u përgjigj Zhivkoviç.

Duke folur për arsyet e votimit të mosbesimit ndaj Qeverisë, Zhivkoviç tha se Qeveria e 43-të kishte detyrë prioritare që të krijojë parakushtet që në bazë të reformave të mëvonshme të sistemit gjyqësor dhe forcimit të sistemit të sundimit të ligjit, do të intensifikohej procesi i integrimit të Malit të Zi në BE, do të konsolidoheshin mundësitë ekonomike dhe do të riorganizohej sistemi shëndetësor në kushtet e pandemisë së Covid-it, por që rezultate konkrete mungonin.

Ai theksoi se gjendja e ekonomisë malazeze dhe gjendja epidemiologjike në vend janë përkeqësuar edhe më shumë, dhe procesi i mëtejshëm i integrimit në BE është vënë në pikëpyetje.

“Kryeministri, duke injoruar pikëpamjet e institucioneve më të rëndësishme shkencore, përfshirë CANU-në si dhe ekspertët dhe organizatat e shoqërisë civile, duke injoruar me vetëdije pasojat e mundshme të veprimeve të tilla në situatën e përgjithshme në Mal të Zi, vendosi çështjen e marrëdhënieve me ortodoksët serbë. Kisha në plan të parë”, tha Zhivkoviç.

Ai vlerësoi se qeveria aktuale e ka humbur legjitimitetin për shkak të sjelljes së papërgjegjshme të Abazoviçit, e cila rezulton me rritjen e tensioneve në shoqëri dhe humbjen e pariparueshme të kohës, e cila është e nevojshme për përmbushjen cilësore të obligimeve nga axhenda evropiane.

“Për të gjitha sa më sipër, për të mbrojtur interesat jetike të Malit të Zi dhe për të ruajtur mundësinë që vendi të ecë me shpejtësi drejt integrimit në BE, ne po paraqesim një iniciativë për votim mosbesimi ndaj Qeverisë së 43-të”.

Ai theksoi se kanë kërkuar një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për më 19 gusht. Draginja Vuksanoviç Stankoviç tha se “kryeministri në largim është një ekzekutues i Aleksandar Vuçiçit dhe politikës zyrtare të Beogradit.

“Dhe ai duhet të largohet nga Mali i Zi, për të vazhduar karrierën e tij politike atje.” Ajo theksoi se me sa duket prioritetet e kryeministrit “ishin çështje që përçajnë qytetarët”.

 

Pas