-Teknologji

Toka po rrotullohet më shpejt, ka shënuar ditën e saj më të shkurtër ndonjëherëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:38 - 03/08/22 |
Opi Nion

Toka po rrotullohet më shpejt dhe së fundmi ka regjistruar ditën e saj më të shkurtër ndonjëherë, thonë shkencëtarët. 29 qershori 2022 ishte 1.59 milisekonda më pak se dita mesatare, tha shkencëtari Leonid Zotov për CBS News.

Kohëzgjatja normale e ditës është 24 orë, ose 86,400 sekonda. Por vitet e fundit, rrotullimi i Tokës është përshpejtuar, duke shkurtuar disa ditë me milisekonda. “Që nga viti 2016 Toka filloi të përshpejtohet,” tha Zotov, i cili punon në Universitetin Shtetëror të Moskës Lomonosov dhe së fundmi botoi një studim mbi atë që mund të shkaktojë ndryshime në rrotullimin e Tokës. “Këtë vit ajo rrotullohet më shpejt se në 2021 dhe 2020.”

Zotov dhe kolegët e tij besojnë se luhatja mund të shkaktohet nga baticat e Tokës.

Ai thotë se jo çdo ditë është më e shkurtër, por nëse trendi vazhdon, koha atomike – mënyra universale e matjes së kohës në Tokë – mund të duhet të ndryshojë. Disa shkencëtarë propozojnë futjen e një sekonde të brishtë.

“Meqenëse nuk mund të ndryshojmë shigjetat e orës të lidhura me rrotullimin e Tokës, ne rregullojmë shkallën e orës atomike”, tha ai.

Ndryshe nga vitet e brishtë, të cilat kanë një ditë shtesë të shtuar, një sekondë e brishtë negative do të nënkuptonte që orët të kalojnë një sekondë.

Disa inxhinierë kundërshtojnë futjen e një sekonde të brishtë, pasi mund të çojë në ndryshime të çështjeve teknologjike në shkallë të gjerë dhe shkatërruese. Inxhinierët e Meta-s, Oleg Obleukhov dhe Ahmad Byagoëi, i cili është gjithashtu studiues, shkroi një postim në blog në lidhje me të për Meta-n, i cili po mbështet një përpjekje të gjerë të industrisë për të ndaluar prezantimet e ardhshme të sekondave të brishta.

Zotov dhe kolegët e tij Christian Bizouard dhe Nikolay Sidorenkov do të prezantojnë kërkimin e tyre në konferencën e këtij muaji të Shoqatës së Gjeoshkencave të Azisë së Oqeanisë për gjeoshkencat, sipas Timeanddate.com, e cila së pari raportoi për rrotullimin më të shpejtë dhe ditët më të shkurtra të Tokës./Opinion.al

Pas