Bota

Rregullatori i barnave mbështet pilulën anti-Covid, të rriturit mund ta marrin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:57 - 19/11/21 |
Opi Nion

Agjencia Evropiane e Barnave ka thënë se pilula anti-Covid e Merck mund të përdoret për të trajtuar të rriturit e infektuar me Covid-19, të cilët nuk kanë nevojë për oksigjen shtesë dhe që janë në rrezik të shtuar për sëmundje serioze.

Agjencia e barnave të BE-së tha të premten se vendet mund të përdorin pilulën anti-Covid të Merck në urgjencat e shkaktuara nga rastet në rritje, përpara miratimit zyrtar të trajtimit në të gjithë bllokun.

Ilaçi, i cili aktualisht nuk është i autorizuar në BE, mund të përdoret për të trajtuar të rriturit me Covid-19, të cilët nuk kanë nevojë për oksigjen shtesë dhe që janë në rrezik të shtuar të zhvillimit të rëndë të Covid-19”, tha Agjencia Evropiane e Barnave në një deklaratë.

Pilula nuk rekomandohet gjatë shtatzënisë, si dhe për gratë që mund të mbeten shtatzënë. EMA gjithashtu deklaroi se ushqyerja me gji duhet të ndërpritet gjatë trajtimit me këtë pilulë dhe për katër ditë pas trajtimit./Opinion.al

Pas