Te Fundit

Rikthehet Enveri në festën e PezësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:53 - 16/09/15 |
b.f

TIRANE – Edhe pse ka 30 vite që ka ndërruar jetë kujtimi i Enver Hoxhës vazhdon të mbetet i pashlyer për  nostalgjikët e e tij, të cilët janë rishfaqur sërish me portretet dhe parrullat qe mitizojnë figurën e diktatorit komunist. Me shalle të kuq, beretat që nuk ua fshehin dot thinjat e moshes dhe shoqërinë e instrumentales së dasmës tiranase, me dhjetra veteranë të Luftës Nacional Çlirimtarë por edhe ithtarë të veprës së Enver Hoxhes, rikthyen edhe njëherë në vemendje debatin mbi figurën e Enver Hoxhes. A duhet ndaluar me ligj publikimi i fotove të ish liderit komunist. A ka berë Shqiperia një dekomunistizim të vertetë…?

“Peza n’festë” është organizuar nga Bashkia e Tiranës e cila e kishte konceptuar si një festë tradite me këngë partizanësh, por edhe me shallin e kuq dhe uniformën partizane. PD ka reaguar për rishfaqjen e Enverit nëpër ceremoniale. “A është ky vendi ku jetonim 2 vjet më parë…?! …është viti 2015 apo 1985… “Oksidenti” si i thotë kësaj”, shkruan deputeti i PD-­së, Gent Strazimiri në Facebook.

https://youtu.be/JddGUkTb8e0 

 

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas