Kryesore

“Revoltohet” Jurgis Çyrbja: Nuk kam pse duroj më Bashën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:15 - 23/10/18 |
b.f

Deputeti i Ramës në Shijak, Jurgis Çyrbja akuzohet për herë të dytë nga PD për lidhje me krimin. Herën e parë në lidhje me Shullazin, ku ai ka dalë në përgjimet e prokurorisë dhe hera e dytë sot për Toyota Yaris. Lideri i PD, Lulzim Basha tha nga dera e prokurorisë së në aferën e Toyota Yaris me 3.4 mln euro përpos Bashës janë të përfshirë dhe Manja me Çyrbjen.

Përmes një statusi në facebook, Çyrbja thotë se janë vetëm shpifje, dhe se do të padisë Lulzim Bashën.
“Zgjohet e pa larë sytë mendon shpifjen e radhës. E meqë zgjohet vonë, nuk i del koha as të jetë kreativ nga shpifja në shpifje! Unë nuk kam më pse të duroj baltën e Lulzim Bashës. Menjëherë padi për këtë humbës që shpifjen e ka kthyer në mjet të mbijetesës politike. E sfidoj Lulzim Bashën të përballet me mua dhe kolegët e mi në gjykatë me prova e fakte, jo vetëm për këtë akuzë po për gjithçka këto muaj ka hedhur drejt personit tim!”, shkruan deputeti i Shijakut.

Curbja dhe Shullazi

Në gusht të këtij viti, Gazeta Shqiptare publikoi përgjimet e prokurorisë për dosjen Shullazi. Në rrjetën e përgjimit, kishte rënë Jurgis Çyrbja, ish-zyrtar i lartë i hipotekës në Durrës, aktualisht deputet i Partisë Socialiste.
Referuar dosjes hetimore rezulton se menjëherë sapo një oficer i policisë gjyqësore shkoi në zyrat e hipotekës në Durrës për të sekuestruar praktikën e regjistrimit të ish-hotel Vollgës, Çyrbja telefonon Gilmando Danin, i konsideruar si krahu i djathtë i Shullazit.

Ligjvënësi e informon atë, se prokuroria ishte vënë në lëvizje dhe shprehte shqetësim për këtë fakt. “E kemi keq punën. Lidhet me detyrën time”, dëgjohet Çyrbja t’i thotë të pandehurit. Po atë ditë, prokurorët e ftuan Çyrbjan, të jepte shpjegime ne cilësinë e personit që kishte dijeni për rrethanat e hetimit. Pasi mbaron rrëfimin e tij, pa kapërcyer rrethimin e godinës së xhamtë, ligjvënësi telefonon sërish Gilmando Danit dhe i kërkon të takohen.

Nga ai moment deputeti dhe i dyshuari nuk rezultoi të kenë folur më në telefon. Pak muaj me vone të Çyrbja u ballafaqua në sallën e gjyqit me Shullazin dhe të pandehurit e tjerë duke dhënë dëshminë e tij. Ai foli asokohe edhe për një takim që kishte pasur me Emiljano Shullazin, për çështjen e ish-hotel Vollgës, por nuk pranoi të kishte pasur komunikime me miqtë e tij përmes telefonit, ku i informonte për gjithë sa ndodhte”, shkruan Gazeta Shqiptare.

Pas