Aktualitet

Reshje dëbore në qarkun e Korçës, në disa akse qarkullohet me zinxhirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:51 - 21/03/21 |
Opi Nion

Në Qarkun e Korçës gjatë natës ka pasur reshje dëbore, të cilat vazhdojnë ende. Ndërkohë autoritetet lokale njoftojnë se trashësia e borës varion nga 5 cm deri në 15 cm.

Si pasojë e kushteve të motit vështirësi paraqet rruga për në Dardhë që nga km 8 deri në km 14, ku rekomandohen kalimi i mjeteve me zinxhire ose goma dimerore. Po ashtu, vështiresi paraqet edhe segmenti rrugor i Biglles në rrugën e Doganës- Goricë.

Njoftimi:

Ne Qarkun e Korces gjate nates ka paturr reshje debore te cilat vazhdojne ende me alternime. Trashesia e bores varion nga 5cm deri ne 15 cm. Ne qytetin e Korces ka rreth 5 cm bore.

Kontraktoret jane ne akset rrugore duke punuar per mirembajtje dimerore me borepastruese dhe grupe pune.

Ne rrugen e Dardhes nga km 8 – km 14 rekomandohen kalimi i mjeteve me zinxhire ose goma dimerore. Veshtiresi paraqet edhe segmenti rrugor i Biglles ne rrugen e Doganes- Gorice.

Nuk ka probleme ne rruget e tjera nacionale dhe rurale te qarkut.

Kerkohet kujdes nga drejtuesit e mjeteve ne kushtet e lageshtise se madhe ne rruge.

Nga informacioni i dhene nga drejtuesit e OSHE rezulton se nga rreshjet e bores dhe lageshtira jane krijuar disa probleme me energjine elektrike ne fidrat qe mbulojne zonen e Vithkuqit bashkia Korce, Petrushes dhe Zvezdes bashkia Maliq se bashku me fshatrat rreth tyre. Grupet e punes jane ne terren dhe po punojne per eliminimin e defekteve.

Jemi ne ndjekje te situates dhe do te informohet ne vijim./Opinion.al

 

Pas