Aktualitet

Rëndohet gjendja e një prej grevistëve të Lumasit, dërgohet në spital


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:06 - 08/08/21 |
Opi Nion

Një nga banorët e Lumasit pjesë e grevës së urisë është dërguar në spitalin e Beratit.

Sipas news 24 grevisti ++++++++++++është dërguar me urgjencë drejt Spitalit Rajonal të Beratit për shkak të përkeqësimit të gjendjes shëndetësore.

Prej gjashtë ditësh, 5 banorë të fshatit Lumas, janë ngujuar në një godinë përballë zyrave të ish-komunës. Vetë grevistët kanë deklaruar se edhe pse janë të sëmurë dhe gjendja e tyre shëndetësore po përkeqësohet, ata nuk do ta ndalin për asnjë moment grevën e urisë.

Sakaq, banorët e Lumasit kanë vijuar çdo ditë protestat e tyre në kanionin e Sinecit. Beteja për ujin e burimit të Sinecit vazhdon prej 4-muajsh, duke u shoqëruar me përplasje të vazhdueshme mes banorëve me firmën dhe policinë.

Pas