Bota

Rëndohet bilanci në SHBA, mbi 10 mijë viktima nga COVID-19


               Publikuar në : 19:20 - 06/04/20 |
Al Do

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë raportuar një ulje të numri të rasteve të reja dhe viktimave të koronavirusit këtë të hënë.

Sipas të dhënave zyrtare, në SHBA sot janë raportuar 15487 raste të reja dhe 753 viktima nga COVID-19. Një rënie e ndjeshme duke marrë parasysh se dje u raportuan rreth 25 mijë të prekur dhe 1,150 viktima.

Shtetet e Bashkuara numërojnë gjithësej 352,160 të prekur nga koronavirusi, 10,369 prej të cilëve kanë ndërruar jetë dhe 19,247 janë shëruar.

Nju Jorku mbetet shteti më i goditur nga pandemia me rreth 130 mijë raste dhe 4 mijë e 700 viktima.

Shefi i task-forcës së Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci nënvizoi faktin se nëse kjo krizë nuk merr një përgjigje globale për tu vënë nën kontroll ajo mund të bëhet dicka sezonale duke u rishfaqur sërish vitin e ardhshëm. /Opinion.al

Pas