Sport

Renditja e FIFA/ Shqipëria në vendnumëro, Kosova fiton një pozicion


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:52 - 23/06/22 |
Opi Nion

Barazimi në Islandë dhe humbja në shtëpi me Izraelin kanë bërë që Kombëtarja të humbasë disa pikë në renditjen e FIFA-s, por gjithsesi pa ndikuar në pozicionin e saj.

Shqipëria mbetet në vendin e 66-të të renditjes botërore, në klasifikimin special të publikuar për muajin qershor. Kuqezinjtë mbeten tre vende poshtë Islandës, e 63-ta, teksa edhe Izraeli mbetet në vendin e 76-të.

Pas angazhimeve në Ligën e Kombeve, Kosova ka fituar një vend, krahasuar me një muaj më parë.

Dardanët tashmë pozicionohen të 106-ët në botë. Në krye të renditjes së FIFA-s qëndron Brazili, i ndjekur nga Belgjika dhe Argjentina, teksa Gjermania ka dalë nga Top 10.

Pas