Aktualitet

Rekord nga Konferenca e Donatorëve, sa para u mblodhën për Shqipërinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:25 - 17/02/20 |
Al Do

Konferenca e Donatorëve ka arritur të mbledhë plot 1.15 miliardë euro për përballimin e dëmeve të tërmetit të 26 Nëntorit që goditi Shqipërinë dhe la pas 51 viktima.

Konferenca u çel në orën 14:30 nga Presidentja e Komisionit Europian dhe më poshtë gjenden të listuara disa nga donacionet në Konferencë.

Nga SHBA-ja tek Emiratet e Bashkuara Arabe, ja sa para dhuruan vendet e ndryshme për Shqipërinë: 

BE- 100 milionë euro,

KE- 15 milionë euro,

Gjermania – 11 milionë euro,

Italia- 65 milionë euro,

Franca- 100 milionë euro,

Suedia- 5.6 milionë euro,

Britania e Madhe- 1 milion pound,

Kroacia- 1 milion euro,

Luksemburgu- 250 mijë euro,

Serbia- 2 milionë euro,

Polonia- 2.7 milionë euro,

Danimarka- 2.7 milionë euro,

Greqia- 2.5 milionë euro dhe 200 shtëpi,

Holanda- 3 milionë euro,

Sllovakia jep 250 mijë euro për rindërtimin e objekteve arsimore,

Austria jep 1 milionë euro për rindërtimin,

Republika Çeke jep 9.5 milionë korona

Sllovenia do të japë 300 mijë euro për ndërtimin e një shkollë në një nga zonat e prekura,

Hungaria 5.6 milionë euro,

Finlanda jep 300 mijë euro,

Bullgari 375 mijë euro,

Spanja 20-25 mijë euro,

Rumania jep 2 milionë lei,

Mali i Zi 500 mijë euro,

Maqedonia e Veriut 6 milionë denar,

Kosova 200 mijë euro,

Bosnje Hercegovina 100 mijë marka,

Banka Islamike për Zhvillim do të japë 365 milion euro kredi për programe financimi në 5 vite,

Banka Botërore 160 milionë euro kredi,

Banka Europiane e Investimeve, një hua për sektor privat, një hua për strehim deri në 100 milion euro,

Banka e Këshillit të Europës 155 milion euro grante dhe 100 milionë euro hua,

Banka Europiane për Rindërtim (BERZH) 100 milion euro për rindërtimin. 1 mln euro projekte. 18 mln euro hua për ujësjellësin,

Emiratet e Bashkuara Arabe do të ndërtojnë 2 mijë njësi banimi me vlerë 70 milion euro,

Zvicra 9 milionë euro grante për rindërtim,

Katari 5 milion dollare amerikane per rindertim,

SHBA 3.9 milion dollare dhe 800 mije dollare per monumentet e demtuara,

Japonia jep 2.5 milione euro per rindertim,

Azebajxhan 500 mije euro,

Norvergjia 21 milion korona norvegjeze,

Republika e Koresë jep 300 mije dollare amerikane,

Principata e Lihtenshtajnit 50 mije euro per rindërtim,

Algjeria 50 mije euro,

Brunei Durusalam 50 mije dollare per rindertim,

UNICEF jep 500 mije euro per kopshte dhe shkolla./Opinion.al

 

Pas