Bota

Regjistrimet zbulojnë se Kina fshehu informacionin rreth COVID-19 nga OBSH


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:53 - 02/06/20 |
Al Do

Organizata Botërore e Shëndetit e pati të vështirë të merrte informacionin e nevojshëm nga Kina gjatë ditëve të para kritike të pandemisë së koronavirusit, sipas disa regjistrimeve nga takimet e brendshme midis autoriteteve që bien në kundërshtim qëndrimet publike pozitive të OBSH mbi përgjigjen e Pekinit ndaj pandemisë.

Në regjistrimet e siguruara nga Associated Press (AP), dëgjohen zyrtarë që ankohen gjatë takimeve të javës së 6 janarit se Pekini nuk po ndante të dhëna të nevojshme për të vlerësuar rrezikun e virusit në pjesën tjetër të botës. Vetëm pas 20 Janarit, Kina konfirmoi se koronavirusi ishte ngjitës dhe më 30 janar OBSH shpalli emergjencë globale.

“Po punojmë me informacione minimale,” thotë Maria Van Kerkhove, një epidemiologe dhe udhëheqësja teknike e OBSH për Covid-19, sipas AP. “Është e qartë se nuk është e mjaftueshme që ju të bëni një planifikim të duhur.”

Zyrtari më i lartë i OBSH-së në Kinë, Gauden Galea, thotë në një nga regjistrimet: “Ne jemi aktualisht në fazën ku, ata po na japin atë (informacionin) 15 minuta para se të shfaqet në CCTV [TV shtetëror kinez].”

Michael Ryan, shefi i emergjencave të OBSH-së, thotë se kishte frikë nga një përsëritje e epidemisë së Sars në 2002, të cilën zyrtarët kinezë fillimisht e mbuluan.

“Ky është saktësisht i njëjti skenar, duke u përpjekur pafund për të marrë azhurnime nga Kina për atë që po ndodhte,” tha ai, sipas raportit të AP. “OBSH mezi doli nga e paprekur nga ajo situatë duke pasur parasysh çështjet që lindën rreth transparencës në Kinën Jugore.”

Ryan kritikoi Kinën për mos bashkëpunimin dhe këshilloi që të bënte më shumë presion ndaj Pekinit. “Kjo nuk do të ndodhte në Kongo dhe nuk do të ndodhi në Kongo dhe vende të tjera,” tha ai, siç duket duke iu referuar shpërthimit të Ebolës. “Ne duhet t’i shohim të dhënat. Është absolutisht e rëndësishme në këtë pikë. ”

OBSH është kritikuar se ka lavdëruar vazhdimisht Kinën, edhe pse u shfaqën pikëpyetje për mbulimin e paralajmërimeve të hershme dhe informacionit. Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka lavdëruar Kinën për “vendosjen e një standardi të ri për përgjigjen ndaj shpërthimit të koronavirusit” me masat e saj të shpejta dhe agresive.

Zyra e OBSH-së në Kinë nuk iu përgjigj një kërkese për koment mbi regjistrimet. Ata thanë në një deklaratë, raportuar nga AP: “Udhëheqja dhe stafi ynë kanë punuar natën dhe ditën në përputhje me rregullat dhe rregulloret e organizatës për të mbështetur dhe shkëmbyer informacione me të gjitha shtetet anëtare në mënyrë të barabartë, dhe të angazhohen në biseda të sinqerta dhe të drejta me qeveritë në të gjitha nivelet.

Paralajmërimet dhe raportet për një virus misterioz si Sars filluan të filtrohen nga qyteti Wuhan në dhjetor, por u shtypën nga autoritetet. Më 9 janar, media shtetërore kineze njoftoi se sëmundja ishte rezultat i një koronavirusi të ri, por thanë se nuk ishte ngjitëse.

Pothuajse dy javë më vonë, zyrtarët pranuan se virusi ishte i transmetueshëm, pasi spitalet në qytet ishin përmbytur tashmë me pacientë dhe rastet po shfaqeshin në të gjithë rajonin. Autoritetet mbyllën Wuhan në 23 Janar, por të paktën 5 milion banorë ishin larguar, duke udhëtuar nëpër të gjithë vendin, si dhe jashtë shtetit para festës hënore të vitit të ri. /Opinion.al

Pas