Aktualitet

Refuzoi pjesëmarrjen, Komisioni: Metës mund ti kërkohet ardhja me forcë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:33 - 24/05/21 |
Opi Nion

Është mbledhur mesditën e së hënës Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit, Ilir Meta. Në mbledhjen e sotme sekretarja e Komisionit Hetimor për Metën, Klotilda Bushka i është përgjigjur presidentit në lidhje me refuzimin e dytë për tu paraqitur në komision.

Bushka në fjalën e saj para komisionit është shprehur se Kodi i Procedurës Penale parashikon se Presidenti i Republikës mund të thirret me forcë, për “të dëshmuar” në procesin e iniciuar nga Kuvendi kundër tij.

Megjithatë, Bushka tha se edhe përse Kodi i Procedurës Penale e parashikon, “nuk është e nevojshme” që Meta të merret me forcë përderisa ai nuk ka “vetë vullnet të paraqitet”.

“Mund të kërkohet ardhja me forcë e personit para Komisionit. Komisioni ka faktuar në mënyrë të drejtë ardhjen dhe dëgjesën e Presidenti të Republikës.

Mungon vullneti i Presidentit për të marrë pjesë në këtë Komision sepse nuk e njeh Komisionin. E konsideron procesdurë fiktive që po përdoret nga mazhoranca kundër Presidentit. Pra, sipas Presidenti sërish fajin e ka Kuvendi.

Kodi i Procedurës Penal i parashikon të gjitha mjetet për ta marrë me forcë, por unë nuk e konsideroj të nevojshme nëse s’ka vullnet për t’u paraqitur vetë”, tha Bushka./Opinion.al

Pas