Kryesore

Raporti për krimin ,PD: Mafia aq e fortë sa pastron paratë në ekonominë tonë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:35 - 02/10/21 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka reaguar ditën e sotme mbi raportin për krimin e organizuar nga Global Initiative Network.

Nëpërmjet një statusi në llogarinë e saj në Facebook, deputetja e PD, Jorida Tabaku është shprehur se mafja dhe krimi i organizuar është aq i fortë sa mund të pastrojnë paratë në ekonominë tonë.

Gjithashtu nënkryetarja Tabaku shkruan se aq i ngushtë është lidhja mes mafies dhe qeverisë saqë aktorë të fuqishëm pranë krimit të organizuar përfitojnë prokurime publike madje kanë dhe të deleguarit e tyre në politikë dhe parlament.

POSTIMI I PLOTË
👉📍Lufta ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit është prioritet strategjik së pari për vendin dhe më tej për integrimin Europian të Shqipërisë.

🆘Nuk mund të kemi një qeverisje në shërbim të qytetarëve nëse lufta ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit nuk është efektive.
📍Fatkeqësisht raporti i fundit i Global Initiative Network mbi indeksin e krimit dhe korrupsionit tregon rënie të Shqipërisë dhe kapje të shtetit nga krimi organizuar.
🛑Jemi vendi i parë në Europë për prodhimin dhe tregtimin e cannabis gjithashtu jemi kthyer në rruga kyçe e kalimit edhe për kokainën dhe drogat e tjera.
Jemi të dytët 2️⃣ në rajon në lidhje me mafien dhe krimin e organizuar 🆘 duke u përkeqësuar me vitet e mëparshme.
📍Aq i ngushtë është lidhja mes mafies dhe qeverisë saqë aktorë të fuqishëm pranë krimit të organizuar përfitojnë prokurime publike madje kanë dhe të deleguarit e tyre në politikë dhe parlament.
🆘ëMafia dhe krimi organizuar janë aq të fortë sa që mund të pastrojnë paratë në ekonominë ton. Sipas raportit 1/3 e ekonomisë sonë është informale.

🛑Kjo nuk është rruga se si një qeveri që aspiron për t’u integruar në BE dhe për të nisur Konferencën e Parë Ndërqeveritare mund të prezantohet në samitin për zgjerimin e BE.
#EU #integrimi #BE ##shqiperi #albania #organizedcrime #mafia #prokurime #globalinitiativ #ascension

foto galeri

Pas