Aktualitet

“Tetori rozë”, më pak vdekje nga kanceri i gjirit në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:47 - 02/10/21 |
Opi Nion

Vitet e fundit gratë janë ndërgjegjësuar dhe janë më të kujdesshme ndaj luftës së kancerit të gjirit. Megjithatë gjatë 2020 janë kryer 269 operacione për këtë problematikë, ndërsa në 6 muajt e pare të 2021 janë kryer 163 të tillë.

Sipas mjekëve nuk ka mosha te reja të këtyre pacienteve, por kryesisht janë moshat 50-70 me të prekura, gjithsesi nuk mungojnë dhe ato që trajtohen jashtë

Lajmi i mirë sipas kirurgut Helidon Nina është se vitet e fundit ka një ulje të vdekshmërisë nga tumoret e gjirit, kjo për shkak të përmirësimit të trajtimeve onkologjike.

Specialistët rekomandojnë që grupmosha mbi 20 vjeç duhet të konsultohet me mjekun jo vetëm në rastet kur kanë probleme apo në “Tetorin rozë”, por në mënyrë periodike.

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar dhe hartën me 14 pikat ku gjenden qendrat e Mamografisë nga veriu në jug të vendit./ Klan News

Pas