Aktualitet

Rama: Shpëtimi i hebrenjve, thesar i trashëgimisë sonë kombëtareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:52 - 25/10/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në një aktivitet në Jeruzalem, ku është shprehur se shqiptarët, të krishterë apo myslimanë, rrezikuan jetën e tyre për të shpëtuar hebrenjtë.

Më tej ai ka thënë se kjo është një krenari kombëtare dhe një thesar i trashëgimisë sonë kombëtare.

“Është e rëndësishme të mos harrojmë se hebrenjtë në Shqipëri janë shpëtuar njëlloj si nga të krishterët ashtu edhe nga myslimanët.  Shqiptarët, të krishterë apo myslimanë, rrezikuan jetën e tyre për të shpëtuar hebrenjtë. Kjo është një krenari kombëtare, por edhe më shumë është një thesar i trashëgimisë kombëtare. Dhe ne do të bëjmë çmos ta mbajmë gjallë”, tha Rama.

Ndër të tjera Rama tha se në 7 vite marrëdhënie mes Shqipërisë dhe Izraelit midis shqiptarëve dhe hebrenjve shumë gjëra të mira kanë ndodhur ndërsa shtoi se Shqipëria ka qenë mike e hebrenjve që në kohën e tyre më të errët.

“Në 7 vite marrëdhënie mes Shqipërisë dhe Izraelit, midis shqiptarëve dhe hebrenjve, gjëra të mira kanë ndodhur. Por fatkeqësisht për botën kanë qenë edhe 7 vite hidhërimi, ankesash kur bëhet fjalë për përhapjen e antisemitizimit, ekstremizimit të dhunshëm dhe gjuhës së urrejtjes dhe keqinformimit. Jemi këtu në këtë darkë bujare të ofruar nga një njeri me një shpirt të madh, Alensadër, dhe i rrethuar nga miq hebrenj. Është fakt që Shqipëria është një mike e komunitetit hebre në kohën e tyre më të errët”, u shpreh Rama.

Pas