Politikë

“Rama po përpiqet t’i kufizojë kompetencat” Meta i përgjigjet Mark Markut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:10 - 22/02/20 |
el ida

Presidenti, Ilir Meta i është përgjigjur publikisht pedagogut Mark Marku, i cili akuzoi mazhorancën dhe veçanërisht Ramën se po tenton të kapë Gjykatën Kushtetuese dhe paralelisht të kufizojë kompetencat e Presidentit.

”Pavarësisht termit, grusht shteti apo diçka tjetër shqetësimi që ngre Presidenti është real pasi jemi para disa përpjekjeve të mazhorancës për të zaptuar të gjitha pushtetet. Mund ta shohim si të duam por jemi në një situatë ku demokracia e vendit, stabiliteti, shteti ligjor është praktikisht dëmtuar rëndë. Jemi në fazën e fundit ku Rama po i jep goditjen e fundit për të zaptuar Gjykatën Kushtetuese për të kufizuar kompetencat e Presidentit.” tha Mark Marku në një intervistë për News24.

Me anë të një postimi në facebook, kreu i shtetit shkruan se Rama nuk po përpiqet  t’i kufizojë kompetencat Presidentit por po përpiqet në mënyrë anti-kushtetuese e mafioze të rrëmbejë Gjykatën Kushtetuese, në mënyrë që të vrasë çdo mundësi për llogaridhënie dhe për ndryshime demokratike. Ndaj sipas tij në 2 mars duhet të mblidhemi jo për Presidentin, por për Shqipërinë.

“I dashur Profesor Mark Marku!

Rama nuk po përpiqet t’i kufizojë kompetencat Presidentit. Ky s’është problemi i vërtetë. Rama po përpiqet në mënyrë anti-kushtetuese e mafioze të rrëmbejë Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë (pra vetë Kushtetutën) në mënyrë që të vrasë çdo mundësi për llogaridhënie dhe çdo mundësi për ndryshime demokratike!

Ndaj në 2 mars në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” jo për Presidentin, por për Shqipërinë! 🇦🇱 #PërKushtetutën #PërShqipërinë”,  shkroi Meta./Opinion.al

Pas