Aktualitet

Rama: Nëse s’përmbushni detyrimet financiare, do marrim bashkitë në administrimBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:09 - 17/06/22 |
Opi Nion

I ashpër ka qenë Kryeministri Edi Rama në një takim të zhvilluar sot me kryetarët e bashkive. Ai tha se do të merren masa në rast se këto të fundit nuk përmbushin detyrimet financiare.

Kreu i qeverisë theksoi se siç ndodh ne vende të tjera të botës, nëse nuk menaxhohen mirë financat qeveria do të marrë në administrim bashkitë.

“Ne besojmë se potenciali për të bërë aktivitet ekonomik, financiar dhe fitimprurës është i gjithi aty. Mosshfrytëzimi i kapitalit nuk është i justifikueshëm. është e mundur, do vizion e vullnet e ekspertizë që thashë janë të gjithë partnerët këtu dhe qeveria në dispozicion e këto gjerë mund të bëhen. Një gjë që ministrja nuk e tha, se lajmin e keq ma le mua. Ne do marrim masa në rast të mospërmbushjes së detyrimeve financiare në raport me disiplinën financiare, siç bën gjithë bota, duke marrë bashkitë në administrim, siç bëhet në Itali e Francë, kur situata financiare bëhet një gropë kur bën sikur nuk e sheh. Siç bëmë me pastrimin do të vijojmë dhe me disiplinën buxhetore. Nuk do miratohen nëse nuk janë brenda parametrave financiare”, tha Rama.

Pas