Aktualitet

Rama në France 24: Turqia, partner strategjik për Shqipërinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:53 - 13/11/21 |
Opi Nion

Kryeministri Rama gjatë një interviste në televizionin France 24, ka folur ndër të tjera edhe për raportet e Shqipërisë me Kinën dhe Turqinë. I pyetur nga gazetarja lidhur me interesin që këto vende kanë për të gjithë rajonin e Ballkanit, Rama tha:

“Në kornizen e Bashkëpunimit e Kinën të ashtuquajturin grup i vendeve të Europës Qendrore dhe Juglindore, pra vendet ish-komuniste, Shqipëria nuk ka marr thuajse asgjë. Do të thotë se kemi raporte të mira, por në nivelin e inevestimeve apo ndihmës kineze nuk ka asgjë të vecantë për të theksuar.

Ndërsa Tuqia është një partner strategjik për Shqipërinë, si Greqi dhe Italia. Janë një trekëndësh që tradicionalisht janë vende mike dhe sipas meje Turqia nuk ka një strategji në Ballkan që shkon kundër integrimit të Ballkanit”.

I pyetur lidhur me influencën e islamizmit në këtë proces, Rama tha: “Kam lexuar shumë shkrime dhe artikuj që xhamitë po lulëzojnë në Ballkan, përfshirë edhe Shqipërinë, por ju them që në 30 vjet ka vetëm një xhami të bukur, që është ndërtuar me ndihmën e komunitetit musliman turk, vetëm një”/.Opinion.al

Pas