Aktualitet

Rama: Mos liberalizimi i vizave me Kosovën është një turp i BE-së


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:50 - 02/10/20 |
Al Do

Kryeministri Rama foli me gjuhë të ashpër sot ndaj Bashkimit Europian gjatë takimit të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës.

Duke folur mbi liberalizimin e vizave të Kosovës, Rama tha se është një trup i pajustifikueshëm i Bashkimit Europian që nuk ka liberalizuar vizat.

Mos liberalizimi i vizave për Kosovën është një turp për BE, një turp i pa shkëlqyeshëm dhe i pajustifikuar përsa kohë liberalizimi i merituar mbetet në fuqi. Jo për arsye se Kosova nuk ka bërë detyrat, por sepse Kosova është marr peng nga dinamikat e brendshme të BE. Kosova duhet të presë si mbarojnë një palë zgjedhje në një vend dhe pastaj kur ka zgjedhje në një vend. I bie sikur Kosova të urojë fundin e demokracisë dhe procesin elektoral në Evropë që të marrë liberalizimin e vizave”, deklaroi Rama.

Rama u ndal edhe integrimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE, që sipas tij, dy vendet e rajonit “e paguajnë me sajesa pas sajesash sipas konfiguracionit elektoral në një vend dhe në një vend tjetër” 

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e paguajnë me sajesa pas sajesash sipas konfiguracionit elektoral në një vend dhe në një vend tjetër dhe rajoni e paguan në tërësi. Kjo eshtre arsyeja pse unë jam i bindur që nëse integrimi rajonal nuk është një alternative e integrimit evropian, por është një valvul e rëndësishme shkarkimi përsa i përket presionit të madh dhe objektiv mbi tregjet shumë të vogla që ne jemi të ndarë nga njëri tjetri. Zgjerimi i tregjeve në rajon nuk sjell asgjë të keqe, përkundrazi sjell më shumë ekonomi dhe më shumë mundësi për paqe dhe për zgjidhjen përfundimtare që është njohja e Kosovës nga Serbia. Dua të vë theksin edhe tek një marrëveshje që në pamje të parë mund të duket e parëndësishme në sa fola më parë, por është një marrëveshje e dobishme për mësimin online.

Kreu i qeverisë tha gjatë fjalës së tij se ambicia kryesore e dy qeverive është heqja e kufirit Shqiperi-Kosovë. /Opinion.al

Pas