Aktualitet

Rama: Ambicia e përbashkët është heqja e kufirit me Shqipërisë dhe Kosovës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:06 - 02/10/20 |
el ida

Gjatë mbledhjes së përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës, kryeministri Rama theksoi se ambicia e përbashkët është heqja e kufirit me Shqipërisë dhe Kosovës.

“Ambicia jonë është heqja e kufirit në funksion të zbatimit të 4 lirive të BE-së në rajonin tonë duke filluar nga më e thjeshta dhe më kuptimplota, heqja e kufirit me Shqipërisë dhe Kosovës. Të intensifikohet puna për databasën e përbashkët për të mundësuar në kohë hyrje-dalje që do të na mundësonte hapjen përfundimtare të kufirit pa humbur asnjë cm në frontin e betejetës kundër aktiviteteve të paligjshme”.

Kryeministri, po ashtu tha se së shpejti do të firmoset marrëveshja mes dy qeverive edhe për hyrje-daljen e mallrave të përbashkëta në Portin e Durrësit, duke e kthyer në një port de facto për Kosovën.

“Marrëveshja që së shpejti do të firmosim për hyrje-daljen e mallrave na çon në një destinacion të paimagjinueshëm, deri para pak vitesh, shndërrimin e këtij porti në një port de facto edhe të Kosovës. Ky është një hap i rëndësishëm drejt realizimit të objektivit që Porti i Durrësit të kthehet në një port të rëndësishëm jo vetëm për hapësirën mbarëshqiptare, por dhe rajonale, gjë që e kam mirëpritur me kënaqësi dhe në Uashington. Me këtë marrëveshje do mundësojmë kontrollet e përbashkëta njohjen e agjeneteve doganorë të të dyja vendeve”./Opinion.al

Pas