Aktualitet

Rama komenton lajmin për tërmetin, niset drejt SHBA për të takuar Trump


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:40 - 23/09/19 |
Al Do

Kryeministri Rama është nisur drejt SHBA-ve për të takuar Presidentin e Shteteve të Bashkuara në kuadër të takimeve që po zhvillohen në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, në Nju Jork.

“Sot për Shqipërinë nis një ditë e zakonshme si të gjitha të tjerat dhe prandaj edhe unë, vendosa të rimarr udhëtimin e punës për në Nju Jork, ku do të takohem me Presidentin e Shteteve të Bashkuara e me të tjerë kryetarë shtetesh e qeverish apo personalitete me rëndësi, si edhe do të flas në emër të Shqipërisë në Kombet e Bashkuara” njofton Rama.

Në një postim në Facebook, kryeministri ka komentuar përsëri lajmin e rremë për tërmetin mbrëmjen e së dielës duke e quajtur, “kriminal”, “ligësi” dhe autorin “idiot”.

“Miqtë e mi, jam thellësisht i revoltuar, që një idiot apo disa syresh së bashku, përhapën një Fakenews kriminal për ardhjen e një tërmeti shkatërrues dhe kallën mbrëmë panikun në shpirtin e shumëkujt prej jush! Po njëkohësisht, jam thellësisht i keqardhur, që shumë prej jush, ranë pre e asaj ligësie të pashoqe, të prodhuar e shpërndarë me shpejtësi, nga marrëzia e kujt verbërisht kërkon sherr, rrëmujë, kaos mundësisht, për arsyet e panjerëzishme të Mosarsyes” shkruan Rama.

Ndër të tjera në mesazhin e tij kryeministri nuk ka lënë pa përmendur punën e strukturave të shtetit për përballimin e situatës.

“Si asnjëherë më parë, strukturat e shtetit reaguan menjëherë edhe falë riorganizimeve të qenësishme të bëra vitet e fundit; që nga sistemi i ri i Urgjencës Kombëtare, deri tek sistemi ende në reformim e sipër i Emergjencave Civile. Protokollet spitalore të gjendjes së emergjencës u aktivizuan në çast dhe përgjigja e krejt stafit të bluzave të bardha, megjithëse në një ditë pushimi të fundjavës, ishte mbresëlënëse. Skenarët e ndryshëm të financimit të krizës së mundshme, ishin gati vetëm pak orë pas goditjes së fortë sizmike dhe kontaktet me partnerët ndërkombëtarë u morën në kohë rekord, në nivelet më të larta e si asnjëherë më parë” shkruan kryeministri. /Opinion.al

Pas