Kryesore

Rama drejton debatin në OKB: Të dënohen personat që shkelin të drejtat e njeriutBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:55 - 02/06/22 |
Opi Nion

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama kryesoi debatin e hapur në Këshillin e Sigurimit të OKB-së mbi llogaridhënien ndërkombëtare, vendosur në rendin e ditës nga Shqipëria si një ndër prioritetet e programit të vendit tonë në këtë këshill.

Në fjalën hyrëse, Rama falënderoi ambasadoren e SHBA-ve, Thomas GreenField për punën e bërë gjatë drejtimit të Këshillit të Sigurimit në muajin maj.

Rama theksoi në fjalën e tij se shtetet duhet të punojnë për të dënuar personat që shkelin ligjet e të drejtat e njeriu.

“Do doja ta shfrytëzoja këtë mundësi të shprehja vlerësimet për ambasadoren e SHBA-ve, Thomas Greenfield, për punën e shkëlqyer në drejtimin e Këshillit gjatë muajit maj. Besoj se flas në emër të gjithë anëtarëve të Këshillit për shprehjen e vlerësimit për ambasadoren Thomas Greenfield. Do të doja që t’iu roja mirëseardhje të ngrohtë ministrave, prania juaj tregon rëndësinë e temës që ne do të diskutojmë”, tha Rama, duke shtuar: Dallimet në opinione , mosmarrëveshjet nuk janë të pazakonta në këtë Këshill. Ato amplifikohen nëse ne përqendrohemi tek politika e përditshme dhe shqetësimet, në themel të këtyre argumenteve të qarta qëndrojnë vlerat themelore që përfaqësojnë lidhjen reale. Nuk ka qenë e lehtë të mbërrihet këtu. Vlerat tona themelorë, të të drejtave të njeriut vijojnë të shkelen në mënyrë sistematike dhe masive. Të nderuar delegatë, të gjitha shkeljet e rënda duhen trajtuar me të njëjtën rëndësi. Padrejtësia diku është kërcënim për drejtësinë kudo, siç edhe ka thënë Luther King. Jemi të vetëdijshme që gjendemi në stres të jashtëzakonshme, dhe ne e dimë që kur dështojmë të respektojmë të drejtën për të vërtetën , institucionet tona bëhen më të dobëta. Ne mund të ndihemi edhe të dëshpëruar edhe të paduruar ndaj shkelësve që veprojnë të lirë”, tha më tej Rama.

Pas