Bota

Prodhuesit e mëdhenj bien dakord të rrisin prodhimin e naftësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:05 - 02/06/22 |
Opi Nion

Prodhuesit e mëdhenj të naftës, të udhëhequr nga Arabia Saudite, kanë rënë dakord të rrisin prodhimin pas njoftimit të Bashkimit Evropian për një reduktim të importeve të naftës ruse.

Ndërsa sanksionet janë rritur ndaj Rusisë, çmimet e naftës janë rritur në nivele rekord, duke ushtruar presion mbi grupin e prodhuesve OPEC + për të liruar më shumë furnizime për të lehtësuar tregun.

Analistët kishin pritur që grupi OPEC+ të rriste vetëm sasinë e naftës që prodhon, sipas AFP – me parashikime që prodhimi do të rritej me 432,000 fuçi të tjera në korrik.

Por Reuters raporton një burim të OPEC+ që thotë se grupi ka rënë dakord të rrisë prodhimin me 648,000 fuçi në ditë në korrik dhe të njëjtën gjë në gusht.

Udhëheqësit e BE-së ranë dakord të hënën të ndalojnë më shumë se dy të tretat e importeve të naftës ruse, ndërsa Britania e Madhe ka thënë tashmë se planifikon të heqë gradualisht importet e naftës ruse deri në fund të vitit 2022./Opinion.al

Pas